Reakce na nabídku

Jak reagovat na nabídku, pokud budete kontaktováni

Ještě před tím, než vám zavolají, si ujasněte svůj kariérní plán a vnitřně se na změnu zaměstnání připravte (vždy byste tedy měli mít připravený aktualizovaný životopis).

Buďte otevření, i když obezřetní.

Ptejte se tak, abyste si mohli udělat obrázek o legitimitě, důvěryhodnosti, pověsti a způsobu fungování toho, kdo vám práci nabízí (tj. nahodilý kontakt nebo trvalý spolupracovník, zda má exkluzivní smlouvu, profesní vztahy, umístění kanceláří).

Nikdy nenadsazujte: informace o pracovních zkušenostech, vzdělání, příjmu atd.

Pokud vážně nemáte zájem, ukončete hovor raději dříve: můžete nabídnout, že zůstanete v záloze.

Poté, co se dozvíte, o jakou organizaci se jedná, udělejte si přípravu. (Konzultant by vám měl poskytnout základní materiály, jako jsou výroční zpráva, hledejte ale dále – na internetu, v novinových výstřižcích, informacích z oboru atd.).

Netlačte na pilu. Docházejte na schůzky, volejte zpět, spolupracujte.

V práci se kryjte: i přes všechna opatření a důvěrnost jednání někdy dochází k úniku informací. Nadřízené informujte, že vás personální agentury často kontaktují, neznamená to ovšem, že hledáte něco nového.

Netvařte se na nabídku kladně jen proto, abyste získali výhody tam, kde právě jste: tato krátkodobá samoúčelná strategie se obvykle obrátí proti vám.

Z více než stovky „objektů zájmu“ oslovených v úvodní fázi se možná 20 dostane do prvního kola, pět do posledního, práci dostane jen jeden. Neberte to osobně: při vyhledávání uchazečů je snaha nalézt perfektní soulad, navíc je to nejspíš stejně i ve vašem nejlepším zájmu.

Nepalte mosty: ani s personální agenturou, ani se současným zaměstnavatelem.

Dovolte konzultantovi, aby vám pomohl při vyjednávání o mzdě i zaměstnaneckých výhodách. Konzultant, který je honorován organizací, která uchazeče hledá, může být vaším „advokátem“, může se zasadit ve váš prospěch.