Pohovor

Tipy pro pohovor

Příprava na pohovor – rady pro uchazeče

Pohovor může být velmi stresující záležitostí, ale pokud máte pozitivní přístup a dobře jste se připravili, již máte kus cesty za sebou. Abychom uchazečům pomohli s přípravou na setkání s klienty, připravili jsme několik tipů, které pro vás snad budou užitečné.

Nezapomínejte, že hlavním důvodem, proč se pohovory uskutečňují, je, abyste měli vy i zaměstnavatel možnost zjistit, zda by mezi vámi mohl vzniknout uspokojivý vztah. Zaměstnavatel potřebuje znát odpovědi na otázky jako:

  • „Budu schopen s tímto člověkem pracovat?“
  • „Je to ten nejlepší člověk pro tuto práci?“
  • „Bude dobře spolupracovat se zbytkem týmu?“

A vy samozřejmě potřebujete vědět:

  • „Dá mi tato práce to, co v zaměstnání hledám?“
  • „Budu schopen pod tímto manažerem efektivně pracovat?“
  • „Budu vycházet s ostatními členy týmu?“

Jednou z nejdůležitějších věcí je, abyste přišli dobře připraveni. Zjistěte si o firmě co nejvíce informací. Kromě informací, které vám poskytne konzultant, ještě hledejte na internetu, v novinových článcích a výročních zprávách. Znáte-li někoho, kdo pro společnost pracuje, případně v daném oboru, obraťte se na něj. Nezapomínejte, že čím více toho budete vědět, tím snazší pro vás bude zvážit související otázky. Neváhejte a ptejte se, abyste plně porozuměli společnosti i roli, která by se od vás očekávala.

A především se ptejte sami sebe, co pro společnost můžete udělat. Nemělo by vás zajímat jen to, co může společnost udělat pro vás! Pokud diskusi omezíte na to, co od vztahu očekáváte vy, situaci vám to neusnadní.

Pečlivě naslouchejte všem otázkám. Dříve než začnete odpovídat, si musíte být jistí, že jim rozumíte. V případě nutnosti otázku přeformulujte a poproste o vysvětlení. Když se na něco zeptáte, vyslechněte si odpověď. Existuje nebezpečí, že místo toho, abyste se soustředili na poslouchání, budete už přemýšlet nad další otázkou nebo nad tím, jak jste měli odpovědět na otázku předchozí.

Mnohé o vás prozradí řeč těla. Zaujměte tedy pozici, která není ani příliš lhostejná ani moc agresivní. Měla by odrážet vaše nadšení, srdečnost, upřímnost a respekt. Nevrťte se, nevyrušujte druhou stranu tím, že si budete hrát s tužkou, brýlemi a podobně. Pokuste se, abyste s osobou, se kterou mluvíte, po většinu času udržovali oční kontakt, nezapomínejte ovšem ani na ostatní osoby přítomné na schůzce.

Připravte se na otázky jako:

„Jaké jsou vaše oblíbené činnosti a co nemáte rád/a?“ (Neodpovídejte jen výčtem aktivit, uveďte konkrétní příklady. „Rád pracuji v týmu, protože...“).

„Jak by vás popsal váš šéf? Proč?“

„Koho jste měli nejraději/koho jste neměli rádi? Proč?“

„Kde se vidíte za 3 roky? Co budete dělat?“

„Čím jste mezi ostatními výjimeční?“

„Čím jste přispěli ke zlepšení podnikatelských výsledků?“

„Co celkově považujete za svůj největší úspěch?“

„Když se ohlédnete, pokud byste mohli něco změnit, co byste teď udělali jinak?“

„Proč chcete nastoupit do této společnosti?“

„Co pro nás můžete udělat a kdy bychom měli očekávat hmatatelné výsledky?“

Další tipy pro přípravu na pohovor získáte, pokud se na ni podíváte i z pohledu toho, kdo s vámi pohovor povede.